fbpx

בקרוב!! הכי מיוחד שתראו

בלעדי – עיריית יבנה נתבעת ב-40 מיליון שקלים על-ידי יזמי 'נאות שמיר'

הסכום האסטרונומי של יותר מ-40 מיליון שקלים נתבע כפיצוי על-ידי יזמים וקבלנים בפרויקטים השונים בשכונת 'נאות שמיר', בגין נזקים שנגרמו להם לכאורה באחריות העירייה ומהלכיה בשנים האחרונות, טרם התחלת הבנייה ובהמשך, בתהליכי הבנייה והאיכלוס | מתוך כתב התביעה: "התעמרות של העירייה וניצול כוחה העודף, ובתוך כך סחיטת התחייבויות והתנהלות בכפייה – כאילו אין המדובר בגוף ציבורי המחוייב ברמה גבוהה של תום-לב" | היזמים התובעים הם רמי שבירו הנדסה בנייה והשקעות בע"מ, דור-אל ש. הנדסה והשקעות בע"מ, נאות שמיר ש. בע"מ, ו-הכשרה חברה לביטוח בע"מ | לצד עיריית יבנה נתבעת גם רשות נחל וניקוז שורק לכיש
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

אהבתם? תנו לנו לייק ושתפו

התובעים טוענים כי עיריית יבנה ורשות נחל שורק אחראיות לנזקים כבדים שנגרמו להם בכל הקשור עם פרויקט 'נאות שמיר', במסגרתו הקימו 63 בנייני מגורים ובהם 2,500 יחידות-דיור ושטחי מסחר במסלול 'מחיר למשתכן'.

התובעים טוענים כי שילמו הוצאות פיתוח אדירות בסכום העולה על 300 מיליון שקלים, אשר נועדו בין היתר לפיתוח תשתיות ציבוריות באמצעות ומטעם העירייה, ואולם למרות התחייבויות העירייה היא לא עמדה בפיתוח התשתיות המקומיות ולא במועדים אליהם התחייבה – מסרה את המגרשים לבנייה לתובעים באופן חד-צדדי ומבלי שניתן יהיה להתחיל בעבודות בפועל. 

העירייה הציבה מכשולים והתעלמה מפניות

עוד נטען, כי מכשולים רבים הוצבו בפני היזמים על-ידי גורמים שונים מטעם העירייה, אשר מנעו את קידום הפרויקט, דבר שהביא להפרת התחייבויות היזמים מול צדדים שלישיים – ספקים ורוכשי דירות – הפרות אשר חושפות את היזמים להליכים משפטיים, לרבות בגין עדכונים בלוחות הזמנים לבנייה ובמועדי מסירת הנכסים לציבור הזכאים. התובעים טוענים כי נזקיהם אדירים – וכי היד עוד נטוייה מבחינת חשיפתם לסכנות משפטיות ואחרות בעתיד.

עוד נטען כי לתובעים נגרמו נזקים רבים בגין הצורך בפינוי עפר ופסולת מתחומי המגרשים – פסולת שהושלכה לשם על-ידי העירייה ומי מטעמה – משימה שלטענת התובעים הייתה נתונה באחריות העירייה. 

התובעים טוענים עוד כי פניות אין-ספור אל נציגי העירייה ולמינהלת הסכם הגג מטעם העירייה ולחברת הפיקוח – לא נשאו פרי, ובמרבית המקרים אף זכו להתעלמות מוחלטת.

גורמים בענף הנדל"ן המעורים בתחום באזור השפלה בכלל וביבנה בפרט, ציינו בפני 'hello Yavne' כי נזקים בסדרי הגודל האמורים ובהיבטים הספציפיים המורכבים המצויים בבסיסה של התביעה – ובכלל אלה נזקים לרכוש ולמוניטין היזמים – זוכים בדרך-כלל לאהדת בית המשפט וכי לפי הערכות העימות היקר האמור לא יסתיים בהסדר מחוץ לכותלי בית המשפט. 

במסדרונות העירייה נשמעו הערכות כי הפסד בתביעה יהווה מכה אנושה לתקציב העירייה בשנת 2021 (אשר טרם אושר) מאחר והיקף הפיצוי – אם יאושר במלואו – מהווה כ-10% מסך התקציב. 

כתב התביעה העמוס והמורכב מביא תיעודים מלאים של כל שלבי ההתנהלות מול עיריית יבנה, והם משקפים לטענת התובעים את הרשלנות ואת אוזלת היד החמורה של העירייה ונציגיה, תוך "התעמרות של העירייה בתובעות וניצול כוחה העודף, ובתוך כך סחיטת התחייבויות מצד התובעות והתנהלות בכפייה – כאילו אין המדובר בגוף ציבורי המחוייב ברמה גבוהה של תום-לב".

היקף הפיצוי הנתבע – כ-10% מתקציב העירייה

"מחדליה ומעשיה של העירייה…גרמו נזקים אדירים לתובעות בהיקף מינימלי של כ-36 מיליון שקלים (לא כולל חילוט ערבויות) ויודגש כי לגבי נזקים רבים שנגרמו לתובעות כתוצאה מהתנהלות העירייה, יש קושי לאמוד ולהעריך והתובעות נאלצו וייאלצו לספוג", צויין בכתב התביעה. 

התובעים מבקשים מביהמ"ש גם 'צו עשה' בקשר לחילוט הערבויות שניתנו על-ידיהם במסגרת חוזי התשתיות. לטענתם, עיריית יבנה פעלה באופן חד-צדדי גם באפיק זה, ובניגוד להסכמים חילטה ערבויות ולא מן הנמנע שתנסה לחלט ערבויות נוספות שניתנו לעירייה בקשר עם הפרויקט. הם מבקשים כי ייאסר על עיריית יבנה לעשות כל שימוש נוסף בערבויות וכן ייאסר עליה לחלט ערבויות בנקאיות, ובנוסף כי יינתן צו להחזר כספי הערבויות שכבר חולטו, לכאורה שלא כדין.

עיריית יבנה בחרה שלא להגיב. זכותה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו.
אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו.

שתפו עכשיו את הכתבה עם אחרים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עניין אתכם, הגיבו והביעו דעתכם!

כתבות אחרונות >>

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית בשירותיו, לטובת שיפורים טכנולוגיים ושדרוגים טכניים ותוכניים [] עם עוקבינו הסליחה, נעדכן כמובן לקראת חידוש הפעילות

קרא עוד »

תגלית נדירה ליד יבנה: מפעל היין הגדול בעולם מהתקופה הביזנטית

המפעל נחשף בחפירות הצלה שמבצעת רשות העתיקות לפני המהלך להרחבת תחומה של העיר, והוא מתוארך לתקופה שלפני 1,500 שנה • בחפירה התגלו גם גיתות נדירות מלפני 2,300 שנה • הארכיאולוגים: "ייצרו כאן כ-2 מיליון ליטרים של יין לבן מדי שנה" | דאגה מפני פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים שערכם לא יסולא בפז, בשל הליכי פיתוח להרחבת תחומה של יבנה ע"י בניית 12,500 יחידות דיור חדשות במזרח העיר, בסמוך למיקום אתרי המורשת הארכיאולוגיים

קרא עוד »

לאחר עשרות שנות עוול משווע – פסיקה תקדימית: "מועסקים עם מוגבלות ב'מפעל מוגן' זכאים לזכויות כמו כל עובד"

המציאות עולה על כל דמיון רע ומסוייט: כאילו שזה לא היה אמור להיות עיקרון בסיסי אנושי – שכל בני האדם שווים – גם במקומות עבודה 'מוגנים' | רק עכשיו נזכר בית הדין הארצי לעבודה לקבוע לראשונה – אחרי עשרות שנים של אפלייה קשה ומייסרת – כי ב"מפעל מוגן" שבו מועסקים אנשים עם מוגבלות "בשיקום" מתקיימים יחסי עובד-מעביד, והעובדים בו זכאים לזכויות סוציאליות רגילות | עם זאת, העוול, כנהוג במדינת ישראל, לא תוקן רטרואקטיבית: התובע שקיבל 13.5 שקלים לשעה במשך 12 שנים לא יהיה זכאי לשכר מינימום בדיעבד – משום שלפי ביה"ד יש צורך בשינוי חקיקה | מדינת חלם מרושעת

קרא עוד »

חוק הנכים מתרחב: בשורה לילדים הנכים

הסכמות מרחיקות לכת להרחבת חוק תקצוב הנכים – תוספת של 900 מיליון שקלים [] פרי חודשים ארוכים של דיונים בהשתתפות יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת – ח"כ אפרת רייטן-מרום, שרי האוצר והרווחה – ח״כ מאיר כהן ואביגדור ליברמן וצוותי משרדם, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי – מאיר שפיגלר וצוותו, יוזמי מאבק הנכים ומייסדי ארגון 'נכה לא חצי בן-אדם' – אלכס פרידמן וחנן טל, וארגוני נכים נוספים

קרא עוד »