fbpx

בקרוב!! הכי מיוחד שתראו

לידיעת הנדל"ניסטים: התאחדות הקבלנים צופה עלייה של 4% במחירי הדירות בשנה הקרובה

מומחים נוספים: מגיפת הקורונה מייצרת מגמת התייקרות שתימשך לאורך שנים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

אהבתם? תנו לנו לייק ושתפו

עלייה של 4% במחירי הדירות – זה מה שחוזה ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים, לשוק הנדל"ן בשנת 2021: "היצע הדירות בבעיה חריפה יותר מתמיד – התחלות הבנייה צנחו מ-55,000 ל-45,000, כשאנחנו שואפים ל-70,000. והמדינה לא מתערבת בכשל השוק".

במהלך שנת 2020 ירד באופן ניכר מספר העסקאות במשק. כך עולה מבדיקת סקר שערך אתר גלובס ואשר פורסם גם באתר 'הידען', ב-11 ערים בישראל. הפער בין מספר העסקאות הנמוך לירידה המתונה במחירי הדיור מצביע על אמון הציבור בענף, ולכאורה משרה אופטימיות בכל הנוגע לשוק הנדל"ן המקומי.

על פי ההערכות, הירידה הקלה במחירי הדיור לא צפויה להימשך זמן רב, והחשש העיקרי הוא דווקא מההשפעה המשתקת של ירידה מתמשכת ועקבית במספר עסקאות הנדל"ן, במקביל לירידה זמנית בהיצע הדירות בשל עיכובים של עבודות בענף הבניה. רוב המומחים, לפיכך, חוזים כי בטווח הארוך המחירים צפויים להמשיך לעלות. העלייה במחירים צפויה לשקף סטייה של לא פחות מ-21% מקו המגמה הרב-שנתי. משמעות הדבר הוא שמחירי הדיור מטפסים בקצב גבוה בהרבה מהקצב שמאפיין את העלייה ברמת החיים הממוצעת במדינה, מה שעשוי להביא לפערים בכוח הקנייה של הציבור.

מאז פרוץ המגיפה מתפרסמים יותר ויותר מקרים של שוכרים שפוטרו או נקלעו למצוקה כלכלית בעקבות המשבר ולא מצליחים לעמוד בתשלומי השכירות החודשיים. אולם בניגוד לציפיות, עד כה לא נרשמו ירידות משמעותיות בשכר הדירה ברוב יישובי הארץ ומסקירה שפרסם לאחרונה משרד השיכון עולה כי בחלק מהאזורים אף נרשמה עלייה מסוימת בחודשים אוגוסט וספטמבר 2020, כמו גם עלייה ריאלית של שכר הדירה בישראל בשיעור של 2.3% בהסתכלות שנתית.

מומחים צופים קיפאון ממושך של כמה חודשים לפחות בהיקף עסקאות הנדל"ן, בשל הצפי לתקופת ההתאוששות הלא קצרה הדרושה למשק כולו. ההערכות הן שהעלייה המטאורית בשיעור האבטלה ובמספר הבלתי מועסקים והפגיעה הקשה בעסקים קטנים ובינוניים בשל הסגרים יפגעו בכוח הקנייה של הצרכנים, ובכך יקשו על יכולתם לרכוש נכסים. חשש זה מתעצם לאור הנתונים המראים כי קבוצת הגיל שתעסוקתה נפגעה בצורה הקשה ביותר היא צעירים בגילאי 24-34, אשר גם לפני משבר הקורונה התקשו לרכוש דירה.

יחד עם זאת, ולמרות הכל, רוב המומחים אינם צופים צניחה או שפל משמעותי במחירי הנדל"ן והדיור בישראל, אלא דווקא למגמת התייקרות בשוק הנדל"ן בטווח הארוך.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו.
אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו.

שתפו עכשיו את הכתבה עם אחרים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עניין אתכם, הגיבו והביעו דעתכם!

כתבות אחרונות >>

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית בשירותיו, לטובת שיפורים טכנולוגיים ושדרוגים טכניים ותוכניים [] עם עוקבינו הסליחה, נעדכן כמובן לקראת חידוש הפעילות

קרא עוד »

תגלית נדירה ליד יבנה: מפעל היין הגדול בעולם מהתקופה הביזנטית

המפעל נחשף בחפירות הצלה שמבצעת רשות העתיקות לפני המהלך להרחבת תחומה של העיר, והוא מתוארך לתקופה שלפני 1,500 שנה • בחפירה התגלו גם גיתות נדירות מלפני 2,300 שנה • הארכיאולוגים: "ייצרו כאן כ-2 מיליון ליטרים של יין לבן מדי שנה" | דאגה מפני פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים שערכם לא יסולא בפז, בשל הליכי פיתוח להרחבת תחומה של יבנה ע"י בניית 12,500 יחידות דיור חדשות במזרח העיר, בסמוך למיקום אתרי המורשת הארכיאולוגיים

קרא עוד »

לאחר עשרות שנות עוול משווע – פסיקה תקדימית: "מועסקים עם מוגבלות ב'מפעל מוגן' זכאים לזכויות כמו כל עובד"

המציאות עולה על כל דמיון רע ומסוייט: כאילו שזה לא היה אמור להיות עיקרון בסיסי אנושי – שכל בני האדם שווים – גם במקומות עבודה 'מוגנים' | רק עכשיו נזכר בית הדין הארצי לעבודה לקבוע לראשונה – אחרי עשרות שנים של אפלייה קשה ומייסרת – כי ב"מפעל מוגן" שבו מועסקים אנשים עם מוגבלות "בשיקום" מתקיימים יחסי עובד-מעביד, והעובדים בו זכאים לזכויות סוציאליות רגילות | עם זאת, העוול, כנהוג במדינת ישראל, לא תוקן רטרואקטיבית: התובע שקיבל 13.5 שקלים לשעה במשך 12 שנים לא יהיה זכאי לשכר מינימום בדיעבד – משום שלפי ביה"ד יש צורך בשינוי חקיקה | מדינת חלם מרושעת

קרא עוד »

חוק הנכים מתרחב: בשורה לילדים הנכים

הסכמות מרחיקות לכת להרחבת חוק תקצוב הנכים – תוספת של 900 מיליון שקלים [] פרי חודשים ארוכים של דיונים בהשתתפות יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת – ח"כ אפרת רייטן-מרום, שרי האוצר והרווחה – ח״כ מאיר כהן ואביגדור ליברמן וצוותי משרדם, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי – מאיר שפיגלר וצוותו, יוזמי מאבק הנכים ומייסדי ארגון 'נכה לא חצי בן-אדם' – אלכס פרידמן וחנן טל, וארגוני נכים נוספים

קרא עוד »