fbpx

בקרוב!! הכי מיוחד שתראו

משהו לחשוב עליו לעת ערב, על כוס יין במרפסת

לכל הקפדנים והקפדניות, שמסרבים/ות להרשות לעצמם לנוח ולהבין שיש דברים שאפשר לשים בצד ולדאוג אחר-כך, אם בכלל | לקבל את עצמכם ולשמור על החברים שלכם מכל משמר | ולא - אנשים מבוגרים הם לא בני 70 ומעלה - הנתונים מתייחסים לבני 50 ואילך
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

אהבתם? תנו לנו לייק ושתפו

אילוסטרציה: www.freepik.com | People photo created by bearfoto 

 

| בתודה לנתן רונן, איש יבנה

מחקר שנעשה לא מכבר בארה"ב העלה שלאנשים בגיל השלישי שיש להם מעגל חברים קרוב, שהם פעילים, יוצאים להצגות, מסעדה או לשתות קפה ביחד עם החברים, יש גם מדד אושר גדול יותר וגם תוחלת חיים ארוכה למדי. וזה, כמובן, בנוסף לקשר טוב עם המשפחה, הילדים והנכדים.

המחקרים מוכיחים כי מדד האושר בקרב בני ה-50 ומעלה גבוה הרבה יותר מהצעירים מהם. לא מאמינים? החוקרים מצביעים על ארבע סיבות לחיים מאושרים יותר בגיל מבוגר. הממצאים המתפרסמים מעת לעת בשנים האחרונות מאשרים פעם אחר פעם את הקביעה שאנשים מבוגרים מאושרים יותר מהצעירים מהם, וכי אנשים המגיעים לגיל השלישי הם אמנם בוגרי אירועים מורכבים – ועם זאת, מוכיחים שעם הגיל מגיעים גם האושר ושמחת החיים.

סקר שנתי של מרכז בקרת המחלות האמריקאי (CDC) גילה כי מדדי האושר של אנשים מבוגרים מצויים במקום גבוה יותר מאלה של הצעירים מהם, ואפילו עולים בהתמדה בטווח שבין גיל 50 ל-90. התהליך שאושש במחקרים ובסקרים נוספים זכה אפילו לשם: "עקומת ה-U של האושר", בשל צורת הגרף שמבטאת ירידה במדדי האושר באמצע החיים ועלייה חדה שלהם בגיל השלישי. חוקרים מתחום מדעי החברה קראו למצב הזה "פרדוקס ההזדקנות", משום שעל פניו אתגרי ההזדקנות מקשים על הממצאים הללו להתקיים, ועם זאת, כאשר מסתכלים עליהם בצורה רחבה, יש לתוצאות העקביות הללו כמה הסברים חשובים.

הנה 4 סיבות שנמצאו במחקר לכך שבגיל מבוגר אנו מאושרים הרבה יותר:

1: הפסקת המירוץ אחר ההישגים

ניסיון החיים של אנשים מבוגרים מייתר עבור רבים מהם את הצורך בהישגים חומריים קצרי טווח. הם מכירים ביעדים המשמעותיים שהגיעו אליהם עד כה, ומעדיפים להתרכז בהווה על פני מחשבות על העתיד. העיסוק המרכזי שלהם הוא בפעולות יומיומיות, להבדיל מצעירים שמפספסים את מה שנמצא מולם ומתוסכלים לא פעם ממטרות קשות להשגה.

2: בחירת חברים חכמה יותר

על-פי תיאוריית הסלקטיביות הסוציו-אמוציונלית שפותחה על-ידי הפסיכולוגית לורה קרלסטנסן, עם השנים בני האדם מתחילים להתמקד בקשרים המשמעותיים יותר בחייהם, ומצמצמים את מערכות היחסים השטחיות והמיותרות. הם בוחרים לוותר על קשרים חברתיים שאינם חשובים להם, ויוצרים קירבה לאנשים שמשפרים את מצב רוחם. כאשר בני הגיל השלישי משנים את סביבת מגוריהם למשל, הם יידעו לבחור טוב יותר את האנשים שהם רוצים להיות בסביבתם.

3: הבנת פרופורציות והכרת תודה

לבני הגיל השלישי יכולת מוגברת להכיל רגשות מורכבים. אם בעבר ההנחה הייתה שיש להבדיל בין רגשות חיוביים לבין רגשות שליליים ושאי-אפשר להיות שמחים ועצובים בו-זמנית – כיום כבר ידוע שהמורכבות הרגשית מאפשרת לחוות גם שמחה וגם עצב בה בעת. היכולת הזו משתפרת עם הגיל כתוצאה מניסיון החיים, שמלמד שהישגים יכולים לבוא בד בבד עם כישלונות ושצריך לקחת כל דבר בפרופורציה המתאימה. כתוצאה מכך, אנשים בגיל השלישי מצליחים להכיר תודה על אירועים חיוביים ולהימנע מעיסוק עודף ברגשות שליליים.

4: הנאה מהתענוגות הקטנים של החיים

היכולת להכיר תודה, מאפשרת לאנשים מבוגרים למצוא אושר במה שמכונה: "ההנאות הקטנות של החיים". בשעה שצעירים זקוקים לחוויות בלתי רגילות ומרגשות, כאלו שיוכלו גם לחלוק עם אחרים בגאווה, בגיל השלישי אנשים יכולים להיות מאושרים מארוחה טובה, ביקור של חברים או טיול נעים בשעות הבוקר. והרי לא פעם, אלה הרגעים החשובים והמספקים באמת.

זאת ועוד

ב-1993 העלה מחקר (של האנתרופולוג הבריטי רובין דאנבר-'מספר דאנבר') את הסברה כי בני-אדם לא יכולים לקיים קשרי חברות בעלי משמעות עם יותר מ-150 איש (שזה המון, תודו). אולם, לפי מחקר חדש שפורסם ב'ניו-יורק טיימס', לאדם יכול להיות מספר גדול בהרבה של חברים כל עוד הוא מוכן להתאמץ בשביל זה. אז כמה חברים יכולים להיות לאדם? מחקר שפרסמו חוקרים באוניברסיטת שטוקהולם (החוקר יוהאן לינד; המאמר פורסם בכתב העת Biology Letters) חולק על הנחה זו, וקובע כי לאדם יכול להיות מספר חברים גדול במאות רבות.

"לא אבזבז את זמני בקינה על מה שיכול היה להיות, או בדאגה על מה שיהיה". בורחס | צילום: ויקיפדיה

והנה מה שכתב בעניין הסופר הארגנטינאי, זוכה פרס ירושלים לספרות, חורחה לואיס בורחס:

"לעולם לא אחליף את חברי המופלאים, חיי הנהדרים, ואת משפחתי האוהבת – בשיער אפור פחות או בטן שטוחה יותר.

ככל שהתבגרתי, נהייתי רחום יותר כלפי עצמי ופחות ביקורתי כלפי עצמי. למדתי לקבל את חסרונותיי ואת יתרונותיי כפי שהם.

נעשיתי חבר של עצמי. אינני מוכיח את עצמי על אכילת העוגייה הנוספת, על כוס יין או על שלא סידרתי את מיטתי בבוקר. או על קניית פסלון שאינני צריך, אבל נראה כל-כך נחמד בפטיו שלי.
אני לא צריך לתת הסברים לאף אחד, מגיע לי להתפנק, לבלגן, להיות ראוותן.

ראיתי חברים יקרים רבים מדי עוזבים את העולם מוקדם מדי, עוד לפני שהספיקו להבין את החירות שמגיעה עם הזיקנה.

עניינו של מי הוא אם אני בוחר לקרוא או לנגן מוזיקה עד 4 לפנות בוקר ולישון עד הצהריים?! אני ארקוד עם עצמי לצלילי המנגינות הנהדרות משנות ה-60' וה-70',

ואם ארצה, באותו הזמן, לבכות על אהבה אבודה, ולהתגעגע לאהוב/ה שאיננו – זו זכותי המלאה.

כך אעשה.

אני אצעד לאורך החוף בבגד רחצה המתוח על גופי התפוח, ואפקיר את עצמי לחסדי הגלים אם ארצה בכך, למרות מבטיהם המרחמים של הצופים הצעירים שבעיניהם אני כבר מוצג ארכאולוגי.

גם הם יזדקנו.

אני יודע שאני שכחן לפעמים. אבל בינינו , חלק מן החיים ראוי לשכחה. בסופו של דבר אני זוכר את הדברים החשובים.

כמובן, במשך השנים נשבר לי הלב. איך ייתכן שלבך לא יישבר אם איבדת אהוב, או כשילד סובל, או אפילו כשחיית המחמד נדרסה למוות או מתה ממחלה?

אבל לבבות שבורים הם אלה שנותנים לנו כוח והבנה וחמלה. לב שמעולם לא נשבר הוא קשה וסטרילי, ולעולם לא יחוש את העונג שבחוסר המושלמות שלנו.

בורכתי בשנים ארוכות מספיק כדי ששערי יאפיר, ושהצחוקים של נעוריי ייחקקו לנצח בקמטים העמוקים שעל פניי. רבים כל-כך לא זכו לצחוק, ורבים כל-כך מתו בטרם הכסיף שיערם או נשר.

ככל שעוברות השנים, קל לי יותר להיות חיובי. אכפת לך פחות ממה שחושבים עליך אנשים אחרים.

אני פחות מטיל ספק בעצמי. הרווחתי את הזכות לשגות. אז, אם כבר שאלתם, אני אוהב להיות זקן. אני חופשי. אני אוהב את האדם שנהייתי. אני לא אחיה לנצח, אבל כל עוד אני כאן,

לא אבזבז את זמני בקינה על מה שיכול היה להיות, או בדאגה על מה שיהיה.

ואני אוכל קינוח כל יום (אם יבוא לי). הלוואי שחברותנו לעולם לא תדעך, במיוחד כי היא יוצאת מן הלב.

הלוואי שתמיד תהיה קשת של חיוכים על פניכם ובלבבכם לנצח ונצחים!".

ומילה אחרונה: צ'ילי חריף עוזר לחיות עד גיל מבוגר יותר, ועניין מוביל לאושר והינו הסוד לחיים מאושרים. בדוק מחקרית.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו.
אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו.

שתפו עכשיו את הכתבה עם אחרים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עניין אתכם, הגיבו והביעו דעתכם!

כתבות אחרונות >>

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית בשירותיו, לטובת שיפורים טכנולוגיים ושדרוגים טכניים ותוכניים [] עם עוקבינו הסליחה, נעדכן כמובן לקראת חידוש הפעילות

קרא עוד »

תגלית נדירה ליד יבנה: מפעל היין הגדול בעולם מהתקופה הביזנטית

המפעל נחשף בחפירות הצלה שמבצעת רשות העתיקות לפני המהלך להרחבת תחומה של העיר, והוא מתוארך לתקופה שלפני 1,500 שנה • בחפירה התגלו גם גיתות נדירות מלפני 2,300 שנה • הארכיאולוגים: "ייצרו כאן כ-2 מיליון ליטרים של יין לבן מדי שנה" | דאגה מפני פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים שערכם לא יסולא בפז, בשל הליכי פיתוח להרחבת תחומה של יבנה ע"י בניית 12,500 יחידות דיור חדשות במזרח העיר, בסמוך למיקום אתרי המורשת הארכיאולוגיים

קרא עוד »

לאחר עשרות שנות עוול משווע – פסיקה תקדימית: "מועסקים עם מוגבלות ב'מפעל מוגן' זכאים לזכויות כמו כל עובד"

המציאות עולה על כל דמיון רע ומסוייט: כאילו שזה לא היה אמור להיות עיקרון בסיסי אנושי – שכל בני האדם שווים – גם במקומות עבודה 'מוגנים' | רק עכשיו נזכר בית הדין הארצי לעבודה לקבוע לראשונה – אחרי עשרות שנים של אפלייה קשה ומייסרת – כי ב"מפעל מוגן" שבו מועסקים אנשים עם מוגבלות "בשיקום" מתקיימים יחסי עובד-מעביד, והעובדים בו זכאים לזכויות סוציאליות רגילות | עם זאת, העוול, כנהוג במדינת ישראל, לא תוקן רטרואקטיבית: התובע שקיבל 13.5 שקלים לשעה במשך 12 שנים לא יהיה זכאי לשכר מינימום בדיעבד – משום שלפי ביה"ד יש צורך בשינוי חקיקה | מדינת חלם מרושעת

קרא עוד »

חוק הנכים מתרחב: בשורה לילדים הנכים

הסכמות מרחיקות לכת להרחבת חוק תקצוב הנכים – תוספת של 900 מיליון שקלים [] פרי חודשים ארוכים של דיונים בהשתתפות יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת – ח"כ אפרת רייטן-מרום, שרי האוצר והרווחה – ח״כ מאיר כהן ואביגדור ליברמן וצוותי משרדם, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי – מאיר שפיגלר וצוותו, יוזמי מאבק הנכים ומייסדי ארגון 'נכה לא חצי בן-אדם' – אלכס פרידמן וחנן טל, וארגוני נכים נוספים

קרא עוד »