fbpx

בקרוב!! הכי מיוחד שתראו

סאגת הסירחון הכימי ביבנה – עכשיו העצומה

תושבי יבנה הטובים, האופטימיים והתמימים, ממשיכים במאמץ לגרום לעירייה ולראש העיר לקחת ללב, או לפחות לתשומת הלב, את הריחות הרעים הממררים את חייהם מזה שנים ארוכות [] עיריית יבנה ממשיכה לאטום אוזניים [] ולסתום את האף, כמובן - כי כבר אמרנו: דברים שמריחים מכאן לא מריחים שם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

אהבתם? תנו לנו לייק ושתפו

אמש התבצע צעד נוסף במאבק הנואש והמייאש של תושבי השכונות הדרומיות בעיר יבנה לחיסול מטרד הריחות הקשים הממררים את חייהם מזה תקופה ארוכה.

מאות מתושבי השכונה הירוקה ושכונת נאות שמיר חתמו על עצומה להסרת המטרד המזיק והמציק, האמורה להיות מוגשת לרשויות לאיכות הסביבה ולעירייה.

אין זו הפעם הראשונה, וגם לא העשירית, בה פונים התושבים לעזרת הרשויות – ארציות ומקומיות – ואולם למעט הסברים קלושים הניתנים מדי פעם כאשר הנושא צף ועולה שוב על סדר היום, נראה כי אין עונה ואין מענה לפתרון המשבר הקשה.

היוזמה להקמת העצומה באה בעקבות פרק זמן ממושך לאחרונה, בו עלו תלונות קשות בקבוצות הפייסבוק של השכונות, בדבר ריחות חזקים של כימיקלים הנישאים ברוח וחודרים לבתי התושבים.

בעצומה קוראים התושבים: "עשרות אלפי משפחות שהתאכלסו במקום ועתידות להתאכלס נושמות וינשמו אוויר מזוהם אשר עלול להזיק לבריאותם ופוגע באיכות חיים של התושבים. לאור התלונות הרבות של התושבים לא נעשה דבר והריחות ממשיכים, אנו מציעים להתאגד ולחתום על עצומה זו כדי שהדבר יטופל בהקדם וילדינו וכל יקירינו יוכלו לנשום אוויר נקי בביתם, לפני שייגרם נזק בריאותי בלתי הפיך".

לפני מספר חודשים נדרשה מערכת hello Yavne לנושר, וכך פורסם:

כמה חבל שכעת, משהקדמה הטכנולוגית הצליחה להביא אפילו את 'אפל פיי' (Apple Pay) לישראל – לא המציאו עדיין קברניטי הטכנולוגיה הסלולרית את האמצעי שיאפשר להביא בפני הקוראים/גולשים את הריחות מהם סובלים מזה שנים רבות, וביתר שאת בשנה האחרונה וממש בימים אלה, תושבי השכונת נאות-שמיר, הירוקה ונאות רבין בעיר יבנה.

זה היה חוסך מאות מילים. הקוראים היו מבינים מייד במה המדובר. אומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים – עכשיו תתארו לעצמכם כמה מילים שווה ריח, ניחוח, סירחון תהומי ומחליא שגורם לאדם תחושות קשות של אבדון. כן, לא פחות.

אמש, כמו באמשים נוספים רבים – כמאמרו של אפרים קישון – לפתע פתאום, ללא כל הכנה מראש, שוב התפרץ אל רחובות השכונות, אל מרפסות הדירות ואל חדרי חדריהן, הניחוח הגופריתי הכבד והמוכר המחרב את חיי התושבים, המפר את שלוותם, המכלה את ערביהם ואת ממנוחתם – ואולי אף פוגע בבריאותם – ייתכן, טרם נבדק. ואולי הגיעה העת שאכן המחדל הזה, הרובץ לפתחו של ראש העיר גוב-ארי, ייחקר וייבדק לאשורו.

ריח גופריתי חמוץ-חריף נישא באדים כבדים באוויר השכונות

הריח הגופריתי החמוץ החריף הנישא באדים כבדים באוויר השכונות מקורו, להערכת מומחים מזה זמן רב, בחומר כימי שמקורו לא נקבע ולא נעשתה בגינו כל פעולה מועילה והחלטית על-ידי עיריית יבנה וקברניטיה.

טוב, יש מצב שבנווה-אילן, ברחובו הנעים של ראש העיר, לא ממש מריחים את הניחוח, ייתכן והרוח אינו נושאת אותו עד שם. אומרים גם שרחוק מהעין רחוק מהלב – אז כפי הנראה גם רחוק מהאף.

במהלך השנים נעשו אין-ספור פניות אל ראש העיר להקים ועדת בדיקה לנושא, אשר תגלה את מקור התקלה הממררת את חיי התושבים ותפעל להוצאת מסקנות אופרטיביות שיחסלו את הנגע, ואולם דבר לא קרה ולא קורה.

גישת העירייה, ייתכן, היא שאם לא מדובר במטרד שוטף יומיומי – אלא בתקלה החוזרת ונשנית רק שלוש-ארבע פעמים בחודש – הרי שבסוף מתרגלים, מתרגלים לכל דבר.

המשרד לאיכות הסביבה, כיבוי אש, משרד הבריאות, משטרת ישראל – אולי משם תבוא הישועה? לעת עתה לא נראה שגם אף אחת מהרשויות הנוספות מזדרזות לפעול ולגאול את האזרחים מייסוריהם.

תושבי השכונה פנו אל hello Yavne אמש מותשים, עייפים, מאוכזבים כועסים: "ריח רע, מעבר למסוכנותו הפוטנציאלית והצבעתו על תקלה פיזית קשה, הינו סוג של עינוי", אומר בעילום שם (מסיבות ברורות. שמור במערכת) תושב המכיר את הבעיה מזה תקופה ארכה והמנסה לפעול מול הרשויות בחוסר הצלחה: "ריח רע מייצר השפעות נפשיות, פסיכולוגיות, חברתיות – ומה שאנחנו עוברים כאן בשלוש השכונות המרכזיות של העיר הוא לא פחות מפיגוע סביבתי ואנושי, שפוגע במשפחות שלמות, בילדים, ובמרקם החיים השוטף שלנו. אנו אובדי עצות, אולם בקרוב נתארגן לפתיחה במאבק אקטיבי. לא נשלים עוד עם חיים במשבר קיצוני מתמשך. גם לחזקים ביותר יש נקודת שבירה. נצא לרחוב ונביא את ניחוח המאבק אל סיפו של ראש העיר".

בפעם האחרונה בה נדרשה העירייה להתייחס לנושא, בחודש דצמבר 2020, פרסם ראש העיר בגאווה גדולה הודעה לפיה סיכם עם המשרד לאיכות הסביבה על מתן עדיפות לטיפול במפגע הריחות הקשה – ואולם מאז, כאמור, דבר לא התרחש. בדף הפייסבוק שלו כתב אז גוב-ארי: "מטרדי הריחות המורגשים מעת לעת, בעיקר בחלקה הדרומי של העיר, נמצאים בטיפול שוטף שלנו. אבקש לעדכנכם כי אנו נוקטים בכל האמצעים לאיתור הסיבה ומקור הריחות, כולל ביצוע סיורים בשטח לאיתור מיקום המפגע המדוייק. סיכמתי עם המשרד להגנת הסביבה על מתן תעדוף לנושא". עוד הוסיף וביקש את שיתוף הפעולה וסיוע התושבים בדיווח מהיר מייד עם התרחשותו של מפגע ריח, וקבע באופטימיות: "מעורבותכם תסייע בידינו במניעת פגיעה באיכות החיים והסביבה".

מערכת hello Yavne ממשיכה לעקוב ונושאת תפילה שאם הריחות אינם עולים ללשכת ראש העיר הממוזגת, כפי שמוכיח נסיון השנים – אולי לפחות תלונות התושבים יעלו באוזני חברי מועצת העיר.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו.
אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו.

שתפו עכשיו את הכתבה עם אחרים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עניין אתכם, הגיבו והביעו דעתכם!

כתבות אחרונות >>

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית בשירותיו, לטובת שיפורים טכנולוגיים ושדרוגים טכניים ותוכניים [] עם עוקבינו הסליחה, נעדכן כמובן לקראת חידוש הפעילות

קרא עוד »

תגלית נדירה ליד יבנה: מפעל היין הגדול בעולם מהתקופה הביזנטית

המפעל נחשף בחפירות הצלה שמבצעת רשות העתיקות לפני המהלך להרחבת תחומה של העיר, והוא מתוארך לתקופה שלפני 1,500 שנה • בחפירה התגלו גם גיתות נדירות מלפני 2,300 שנה • הארכיאולוגים: "ייצרו כאן כ-2 מיליון ליטרים של יין לבן מדי שנה" | דאגה מפני פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים שערכם לא יסולא בפז, בשל הליכי פיתוח להרחבת תחומה של יבנה ע"י בניית 12,500 יחידות דיור חדשות במזרח העיר, בסמוך למיקום אתרי המורשת הארכיאולוגיים

קרא עוד »

לאחר עשרות שנות עוול משווע – פסיקה תקדימית: "מועסקים עם מוגבלות ב'מפעל מוגן' זכאים לזכויות כמו כל עובד"

המציאות עולה על כל דמיון רע ומסוייט: כאילו שזה לא היה אמור להיות עיקרון בסיסי אנושי – שכל בני האדם שווים – גם במקומות עבודה 'מוגנים' | רק עכשיו נזכר בית הדין הארצי לעבודה לקבוע לראשונה – אחרי עשרות שנים של אפלייה קשה ומייסרת – כי ב"מפעל מוגן" שבו מועסקים אנשים עם מוגבלות "בשיקום" מתקיימים יחסי עובד-מעביד, והעובדים בו זכאים לזכויות סוציאליות רגילות | עם זאת, העוול, כנהוג במדינת ישראל, לא תוקן רטרואקטיבית: התובע שקיבל 13.5 שקלים לשעה במשך 12 שנים לא יהיה זכאי לשכר מינימום בדיעבד – משום שלפי ביה"ד יש צורך בשינוי חקיקה | מדינת חלם מרושעת

קרא עוד »

חוק הנכים מתרחב: בשורה לילדים הנכים

הסכמות מרחיקות לכת להרחבת חוק תקצוב הנכים – תוספת של 900 מיליון שקלים [] פרי חודשים ארוכים של דיונים בהשתתפות יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת – ח"כ אפרת רייטן-מרום, שרי האוצר והרווחה – ח״כ מאיר כהן ואביגדור ליברמן וצוותי משרדם, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי – מאיר שפיגלר וצוותו, יוזמי מאבק הנכים ומייסדי ארגון 'נכה לא חצי בן-אדם' – אלכס פרידמן וחנן טל, וארגוני נכים נוספים

קרא עוד »