fbpx

בקרוב!! הכי מיוחד שתראו

ענף בבידוד

תהליך הלמידה שהעביר את כולנו לזום, עדיין לא הבשיל לכדי ניפוץ בועת מחירים * הסיבה לכך היא אותן "מכונות הנשמה" שחוברו לשוק באופן מלאכותי עם פרוץ המגיפה, ואת חלקן יתחילו לנתק בתחילת 2021 - בין היתר הליך הקפאת משכנתאות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

אהבתם? תנו לנו לייק ושתפו

Hello נדל"ן

המדור של רוני רווח –  שמאי מקרקעין

את שנת 2020 לא נשכח כל כך מהר. עוד שנים רבות נשמע סיפורים על הנזקים שהשאירה אחריה השנה הזו, כאשר את רובם אנחנו אפילו לא מבינים עדיין. ענף הנדל"ן הוא אחד מהענפים הנמצאים בשלב הכחשה. העובדה שהמחירים לא ממש יורדים מחזקת את האופטימיים, אך אולי עוד מוקדם?

כבר למעלה מעשור שיזמי נדל"ן נהנו משוק בעלייה. המחירים לא הפסיקו לעלות, הכסף זרם, המשקיעים הרוויחו, הבנקים מימנו, וכולם חגגו. בכל אותה תקופה היו גם כאלה שאמרו שהשוק נכנס למצב של בועה, אבל המחירים המשיכו לטפס וכולם המשיכו לחגוג. ואז הגיעה 2020. שנה שצמצמה תהליכי קדמה של עשור, לחצי שנה בלבד. בשנה הזו למדנו לעבוד מהבית, לצמצם הוצאות, להיות יותר צנועים ולהבין שלחגוג זה מסוכן.

גם כשכבר מותר היה בסיומו של כל גל לחזור ולעבוד מהמשרד, רבים בחרו להמשיך ולעבוד מהבית. גם המעסיקים גילו את היתרונות. הרי מספיק שהעובד ייתן 70% מהתפוקה שנתן במשרד, עדיין זה משתלם כי לא צריך לממן שכירות, רכב וכו'.

תהליך הלמידה הזה, שהעביר את כולנו לזום, עדיין לא הבשיל לכדי ניפוץ בועת מחירים. הסיבה לכך היא אותן "מכונות הנשמה" שחוברו לשוק באופן מלאכותי עם פרוץ המגיפה, ואת חלקן יתחילו לנתק בתחילת 2021. בין היתר מדובר בהליך הקפאת משכנתאות, מענקים לעצמאיים, מענקים לעסקים, הלוואות בערבות מדינה ועוד. אז מה צפוי לנו כשהברז ייסגר? איש לא באמת יודע, אבל אם לנסות לבצע ניתוח קר של המצב נראה שיחול מפנה חד בענף.

המשרדים עשויים לחטוף את המהלומה הקשה ביותר. כאמור, העובדה שמעסיקים ומועסקים הבינו את היתרונות של עבודה מהבית, עשויה לצמצם משמעותית את הצורך בשטחי משרדים. אם ניקח בחשבון את מאות אלפי המטרים למשרדים שהולכים ונבנים ברחבי הארץ, נקבל נוסחה פשוטה: היצע ענק מול ביקוש יורד והמשמעות – ירידה במחירים.

והמסחר? גם הוא קיבל תפנית השנה. בעלי חנויות הרחוב הבינו את האמת המרה לגבי המסחר המקוון: אם אתה לא שם, אתה לא קיים. תמיד יהיה צורך בשטחי מסחר פיזיים, אך יותר ויותר עסקים הבינו את הפוטנציאל של חנות אינטרנטית, ולשם העולם הולך בצעדי ענק.

ומה איתנו? האנשים הפשוטים שבסך הכל רוצים לקנות דירה? כאן נמצא סימן השאלה הכי גדול. האם בסוף תקופת הקפאת המשכנתאות נגלה שרבים אינם יכולים עוד לממן את המשכנתא אותה נטלו מהבנק? האם נראה מימושים רבים? האם הבנקים יסכימו לממן משכנתאות חדשות? האם נקבל תספורת למשכנתאות הקיימות בכדי להימנע מכינוסי נכסים?

את התשובות לשאלות הללו נקבל בקרוב. ומה שחשוב לא פחות הוא כיצד תגיב הממשלה לתהליכים האלו. בהקשר זה אפשר לומר שהדובדבן שבקצפת של שנת 2020 יהיה ההחלטה ללכת לבחירות.

לסיכום, נכון יהיה לומר שגם היום, כמעט שנה מאז הגיעה המגיפה לישראל, עדיין רב הנסתר על הגלוי מבחינת בקרת נזקים. ואולי בכלל הקורונה הביאה איתה את התיקון שהיה כל-כך דרוש לענף הנדל"ן. מה שהתחיל כדיווחים מוזרים מסין הרחוקה, הפך למציאות שלא פשוט לצאת ממנה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו.
אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו.

שתפו עכשיו את הכתבה עם אחרים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עניין אתכם, הגיבו והביעו דעתכם!

כתבות אחרונות >>

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית בשירותיו, לטובת שיפורים טכנולוגיים ושדרוגים טכניים ותוכניים [] עם עוקבינו הסליחה, נעדכן כמובן לקראת חידוש הפעילות

קרא עוד »

תגלית נדירה ליד יבנה: מפעל היין הגדול בעולם מהתקופה הביזנטית

המפעל נחשף בחפירות הצלה שמבצעת רשות העתיקות לפני המהלך להרחבת תחומה של העיר, והוא מתוארך לתקופה שלפני 1,500 שנה • בחפירה התגלו גם גיתות נדירות מלפני 2,300 שנה • הארכיאולוגים: "ייצרו כאן כ-2 מיליון ליטרים של יין לבן מדי שנה" | דאגה מפני פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים שערכם לא יסולא בפז, בשל הליכי פיתוח להרחבת תחומה של יבנה ע"י בניית 12,500 יחידות דיור חדשות במזרח העיר, בסמוך למיקום אתרי המורשת הארכיאולוגיים

קרא עוד »

לאחר עשרות שנות עוול משווע – פסיקה תקדימית: "מועסקים עם מוגבלות ב'מפעל מוגן' זכאים לזכויות כמו כל עובד"

המציאות עולה על כל דמיון רע ומסוייט: כאילו שזה לא היה אמור להיות עיקרון בסיסי אנושי – שכל בני האדם שווים – גם במקומות עבודה 'מוגנים' | רק עכשיו נזכר בית הדין הארצי לעבודה לקבוע לראשונה – אחרי עשרות שנים של אפלייה קשה ומייסרת – כי ב"מפעל מוגן" שבו מועסקים אנשים עם מוגבלות "בשיקום" מתקיימים יחסי עובד-מעביד, והעובדים בו זכאים לזכויות סוציאליות רגילות | עם זאת, העוול, כנהוג במדינת ישראל, לא תוקן רטרואקטיבית: התובע שקיבל 13.5 שקלים לשעה במשך 12 שנים לא יהיה זכאי לשכר מינימום בדיעבד – משום שלפי ביה"ד יש צורך בשינוי חקיקה | מדינת חלם מרושעת

קרא עוד »

חוק הנכים מתרחב: בשורה לילדים הנכים

הסכמות מרחיקות לכת להרחבת חוק תקצוב הנכים – תוספת של 900 מיליון שקלים [] פרי חודשים ארוכים של דיונים בהשתתפות יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת – ח"כ אפרת רייטן-מרום, שרי האוצר והרווחה – ח״כ מאיר כהן ואביגדור ליברמן וצוותי משרדם, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי – מאיר שפיגלר וצוותו, יוזמי מאבק הנכים ומייסדי ארגון 'נכה לא חצי בן-אדם' – אלכס פרידמן וחנן טל, וארגוני נכים נוספים

קרא עוד »