fbpx

בקרוב!! הכי מיוחד שתראו

עתירה לבית המשפט: ראש העיר גוב-ארי יצר מצב בו 67 מיליון שקלים מכספי הציבור היבנאי אינם מפוקחים ע"י מועצת העיר

חברי המועצה גבאי ושרון דורשים מגוב-ארי לחדול ממינויים אישיים ברשת למרכזים קהילתיים, ולהתנהל על-פי חוק [] עו"ד שרון: "משוכנע בפסיקת בית המשפט"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

אהבתם? תנו לנו לייק ושתפו

העירייה לא מגיבה לתקשורת ולציבור; אולי תגיב לביהמ"ש. ראש העיר והעותרים [] צילום: ארכיון

"לא יעלה על הדעת מצב כזה, שעשרות מיליוני שקלים של הציבור ינוהלו הרחק מעינם הפקוחה של נבחרי הציבור" – כך טוענים חברי מועצת עיריית יבנה רועי גבאי ועו"ד רם שרון בעתירה שהגישו לבית המשפט לעניינים מינהליים העוסקת במינוי חברי הנהלה לרשת למרכזים קהילתיים בעיר.

'במקום תאגיד עירוני – חברה פרטית כזרוע ביצועית של העירייה". שרון [] צילום: ארכיון
בדירקטוריון הרשת מכהנים 12 חברי הנהלה, כאשר 8 מתוכם הם נציגי עיריית יבנה. במצב הנוכחי, ראש העיר צבי גוב-ארי ממנה אותם אישית, ולטענת העותרים מועצת העיר היא זו שצריכה למנות אותם, בהתאם לכללי הפיקוח והבקרה על תאגידים עירוניים.

מינויים אישיים של ראש העיר לפיקוח על עשרות מיליונים

בעתירה נטען עוד, כי ב-2019 הסתכם המחזור הכספי של הרשת למרכזים קהילתיים ב-67 מיליון שקלים. "אף שמדובר בעשרות מיליוני שקלים כספי ציבור", טוענים גבאי ושרון בעתירה, "הדירקטורים של החברה הזו אינם מתמנים על-ידי מועצת העיר אלא מהווים מינוי ישיר של ראש העיר, שמחליף אותם מעת לעת כרצונו – ללא דיווח למועצת העיר וללא מתן ייצוג לסיעות המרכיבות את מועצת העיר, לרבות סיעות האופוזיציה".

בעתירה מסבירים העותרים כי ה'רשת למרכזים קהילתיים' היא למעשה חברה פרטית בבעלות הסוכנות היהודית, שהוקמה ב-1970 כדי להקים ולהפעיל את מתנ"ס 'גרמנוב' ביבנה, אך ב-2004 גוב-ארי הפך את החברה הזו לזרוע ביצועית של העירייה, כמעין תאגיד עירוני, והחל מעביר לאחריותה מוסדות ומחלקות עירוניות.

חברה פרטית שמתנהלת כגוף עירוני-ציבורי -ללא פיקוח על נתח עצום מתקציבה; אימפריה השולטת כמעט על כל אלמנט בעיר

כיום החברה אחראית על 3 מתנ"סים (גרמנוב, נאות שז"ר וליפקין -שחק), הסדנה לאמנות, מחלקת הספורט, מחלקת הנוער, המחלקה לקידום נוער, מחלקת הגיל הרך, הספרייה העירונית, הקונסרבטוריון העירוני, המרכז העירוני לתנועה ומחול, מרכז חינוך רייך, מרכז קהילתי תורני מרגלית, בית סלומון, מרכז נאות בגין, מרכז נוער נווה אילן, מרכז יוצאי אתיופיה ומרכז הצעירים.

באופן הזה, טוענים העותרים, ראש העיר אוחז את המקל בשני קצותיו: מצד אחד חברה "פרטית" משמשת זרוע ביצועית של עיריית יבנה בנושאי פנאי, קהילה וחינוך בלתי פורמלי, כאשר ראש העיר שולט בפועל בהנהלת החברה וממנה שני שליש מחברי ההנהלה, מכווין את פעילותה של החברה ומתקצב אותה במיליוני שקלים; ומצד שני, ראש העיר אינו מקיים את הוראות החוק והנחיות משרד הפנים שנקבעו לצורך פיקוח ובקרה על תאגידים עירוניים, בטענה תמוהה שמדובר בחברה פרטית.

"ראש העיר התעקש – רק הוא ממנה את נציגי העירייה ברשת"
חבר המועצה גבאי:  "כחמישית מתקציב העיר מנוהל על-ידי חברה פרטית ולא עובר בקרה ופיקוח של מועצת העיר. מדובר בכספי ציבור – כמעט כל החינוך הבלתי פורמלי, כמו חוגי ספורט, צהרונים, חוגי נוער ועוד, שפעם היו בתקציב העירייה, עברו לחברה פרטית ללא כל דיון בוועדת הכספים העירונית, או לחילופין מינוי נבחרי ציבור לדירקטוריון. בשנה האחרונה התקיימו לפחות שלושה דיונים במועצת העיר במטרה לאשר את נציגי העירייה בהנהלת הרשת למרכזים קהילתיים, אך ראש העיר התעקש ודחה על הסף כל טענה, וטען כי רק הוא ממנה את נציגי העירייה ברשת. למען הסר ספק, הטענה שלנו איננה כלפי איש מאנשי הרשת או ההנהלה, אלא כלפי מדיניות בה נבחרי הציבור הם לא חלק ממינוי הנציגים או פיקוח על כספי הציבור".

"חמישית מכספי הציבור". גבאי [] צילום: ארכיון
חבר המועצה שרון: "במקום להקים תאגיד עירוני, ראש העיר בוחר להשתמש בחברה פרטית כזרוע ביצועית של העירייה ומעביר לאחריותה עוד ועוד מחלקות עירוניות ומוסדות עירוניים. מבקר המדינה קבע בשנה שעברה שנציגי העירייה בהנהלת חברה פרטית כזו צריכים להתמנות על-ידי מועצת העיר ולא על-ידי ראש העיר, ואני משוכנע שכך יפסוק בית המשפט".

ראש העיר מתעלם ומזלזל; נוהג בדווקנות ובחריגה מהוראות ונוהלים; ממילא כל מינוי מטעמו מאושר בוודאות מראש

גורמים פוליטיים במועצת העיר ציינו כי העתירה אכן ראוייה ונכון היה להעלות את הנושא לסדר יום משפטי – מאחר ובתוך המועצה גבאי ושרון לא זכו לקשב ולתשומת לב מצידו של ראש העיר, "כמו הרבה עניינים אחרים המועלים לדיון וזוכים מצידו להתעלמות במקרה הטוב, ולזלזול במקרה הרע".

מינויים אישיים. גוב-ארי [] צילום: ארכיון
עם זאת, הביעו תמיהה על התנהלותו המקוממת של ראש העיר, משום ש"ממילא הוא מחזיק ברוב מוחלט במועצת העיר, וכל מועמד שהיה מביא היה מראש מאושר על-ידי חברי הקואליציה. המעמד הציבורי והמשפטי היה יכול להיחסך אם אכן היה מביא את המינויים לאישור המועצה, לא ברור מדוע הוא חייב לנהוג בדווקנות ובחריגה מהוראות הנוהלים והחוק, בטח לא בקדנציה הנוכחית – ייתכן האחרונה שלו – בה הוא מחזיק ברוב נדיר בגוף המחוקק של העיר".

עיריית יבנה לא הגיבה לדברים. תגובתה תפורסם באם תגיע.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו.
אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו.

שתפו עכשיו את הכתבה עם אחרים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עניין אתכם, הגיבו והביעו דעתכם!

כתבות אחרונות >>

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית בשירותיו, לטובת שיפורים טכנולוגיים ושדרוגים טכניים ותוכניים [] עם עוקבינו הסליחה, נעדכן כמובן לקראת חידוש הפעילות

קרא עוד »

תגלית נדירה ליד יבנה: מפעל היין הגדול בעולם מהתקופה הביזנטית

המפעל נחשף בחפירות הצלה שמבצעת רשות העתיקות לפני המהלך להרחבת תחומה של העיר, והוא מתוארך לתקופה שלפני 1,500 שנה • בחפירה התגלו גם גיתות נדירות מלפני 2,300 שנה • הארכיאולוגים: "ייצרו כאן כ-2 מיליון ליטרים של יין לבן מדי שנה" | דאגה מפני פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים שערכם לא יסולא בפז, בשל הליכי פיתוח להרחבת תחומה של יבנה ע"י בניית 12,500 יחידות דיור חדשות במזרח העיר, בסמוך למיקום אתרי המורשת הארכיאולוגיים

קרא עוד »

לאחר עשרות שנות עוול משווע – פסיקה תקדימית: "מועסקים עם מוגבלות ב'מפעל מוגן' זכאים לזכויות כמו כל עובד"

המציאות עולה על כל דמיון רע ומסוייט: כאילו שזה לא היה אמור להיות עיקרון בסיסי אנושי – שכל בני האדם שווים – גם במקומות עבודה 'מוגנים' | רק עכשיו נזכר בית הדין הארצי לעבודה לקבוע לראשונה – אחרי עשרות שנים של אפלייה קשה ומייסרת – כי ב"מפעל מוגן" שבו מועסקים אנשים עם מוגבלות "בשיקום" מתקיימים יחסי עובד-מעביד, והעובדים בו זכאים לזכויות סוציאליות רגילות | עם זאת, העוול, כנהוג במדינת ישראל, לא תוקן רטרואקטיבית: התובע שקיבל 13.5 שקלים לשעה במשך 12 שנים לא יהיה זכאי לשכר מינימום בדיעבד – משום שלפי ביה"ד יש צורך בשינוי חקיקה | מדינת חלם מרושעת

קרא עוד »

חוק הנכים מתרחב: בשורה לילדים הנכים

הסכמות מרחיקות לכת להרחבת חוק תקצוב הנכים – תוספת של 900 מיליון שקלים [] פרי חודשים ארוכים של דיונים בהשתתפות יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת – ח"כ אפרת רייטן-מרום, שרי האוצר והרווחה – ח״כ מאיר כהן ואביגדור ליברמן וצוותי משרדם, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי – מאיר שפיגלר וצוותו, יוזמי מאבק הנכים ומייסדי ארגון 'נכה לא חצי בן-אדם' – אלכס פרידמן וחנן טל, וארגוני נכים נוספים

קרא עוד »