fbpx

בקרוב!! הכי מיוחד שתראו

תגלית נדירה ליד יבנה: מפעל היין הגדול בעולם מהתקופה הביזנטית

המפעל נחשף בחפירות הצלה שמבצעת רשות העתיקות לפני המהלך להרחבת תחומה של העיר, והוא מתוארך לתקופה שלפני 1,500 שנה • בחפירה התגלו גם גיתות נדירות מלפני 2,300 שנה • הארכיאולוגים: "ייצרו כאן כ-2 מיליון ליטרים של יין לבן מדי שנה" | דאגה מפני פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים שערכם לא יסולא בפז, בשל הליכי פיתוח להרחבת תחומה של יבנה ע"י בניית 12,500 יחידות דיור חדשות במזרח העיר, בסמוך למיקום אתרי המורשת הארכיאולוגיים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

אהבתם? תנו לנו לייק ושתפו

צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות

אזור תעשייה גדול מהתקופה הביזנטית, ובו מפעל מרשים ביותר לייצור יין, הגדול ביותר המוכר בעולם מהתקופה, נחשף ביבנה במהלך השנתיים האחרונות.

הממצא הנדיר התגלה בחפירת ענק שמנהלת רשות העתיקות כחלק מיוזמת רשות מקרקעי ישראל לקראת מיזם נדל"ן אורבני ענק להרחבת שטחה של העיר והקמת 12,500 יחידות דיור בשכונה החדשה המתוכננת במזרח יבנה.

החפירות הארכיאולוגיות המאסיביות המתקיימות בשטח שיפוטה של העיר ובעיקר במזרחה, המיועד כאמור לפיתוח יוצא-דופן, והממצאים בעלי החשיבות הבינלאומית, מהווים מזה זמן במה לדיון באשר לשמירת האיזון בין תכניות ההרחבה והפיתוח המוניציפליות – לבין ההקפדה שלא לפגוע במורשת המקומית, המהווה נדבך משמעותי בהיסטוריה של העם היהודי. נציגי ונבחרי ציבור, וכן תושבים, חרדים שמא הליכי הפיתוח והבינוי יפגעו באתרי המורשת ויהרסו את הממצאים היקרים מפז. 

חברי מועצת עיריית יבנה רועי גבאי ורם שרון ציינו עם פרסום הממצאים: "ביקשנו מספר פעמים במועצת העיר לסקור את כלל הממצאים והתייחסות של רשות העתיקות. ניתן ואפשר לשמר את האזור לצד פיתוח מתאים – ולא להמשיך באותו מתווה, כאשר מקבלים עוד ועוד ממצאים ולכל הפחות שישקפו לכולנו את המצב הקיים. נמשיך לעקוב ולהציף את הנושא עד אשר יתקבלו תשובות והתאמות נדרשות".

המפעל שנחשף כולל חמש גיתות יין מרהיבות, מחסנים ליישון היין ולשיווקו, כבשנים לצריפת קנקני החרס שבהם אוחסנו הנוזלים, עשרות אלפי שברי קנקני חרס וקנקנים שנמצאו בשלמותם וגם דרכי גישה מסודרות בין המתקנים. שתיית יין הייתה מקובלת מאוד בעת העתיקה, על-ידי ילדים ומבוגרים כאחד.

"מאחר שהמים לא היו תמיד סטריליים וטעימים, נהגו גם להשתמש ביין כמין "תרכיז" לשיפור הטעם, או כתחליף למי השתייה. כל אחת מהגיתות שנחשפו השתרעה על שטח של כ-225 מ"ר. סביב רצפת הדריכה, שבה דרכו את הענבים ברגליים יחפות כדי למצות מתוכם את הנוזל, נבנו תאים לתסיסת היין, ולידם שני בורות לאיסוף היין, שצורתם מתומנת", ציין ד"ר אלי הדד, מנהל החפירה.

ליאת נדב-זיו וד"ר יוחנן (ג'ון) זליגמן, גם הם מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: "הופתענו לגלות כאן מפעל משוכלל, ששימש לייצור יין בכמויות מסחריות. גולת הכותרת של הגיתות היא תאים בצורת צדפה, שקישטו את הגיתות, ומצביעים על עושרם הרב של בעלי המפעל".

צילום מן האוויר: אסף פרץ, רשות העתיקות

בחפירה ביבנה נחשפו גיתות נדירות, קדומות אף יותר – מהתקופה הפרסית – לפני כ-2,300 שנה. "במשנה מסופר כי לאחר חורבן ירושלים נדדה ההנהגה היהודית ליבנה, וכי חכמי יבנה ישבו בכרם ולמדו תורה. מציאת גיתות באתר בתקופה הפרסית – לפני 2,300 שנה, ובתקופה הביזנטית – לפני 1,500 שנה, לצד הטקסט התלמודי, עשויה, אולי, לרמז על רצף בקיומה של תעשיית יין באתר לאורך מאות רבות של שנים", הוסיפו הארכיאולוגים.

אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "חפירת יבנה היא מגה-חפירה של רשות העתיקות, המשתרעת על פני עשרות דונמים, בהשתתפות מאות פועלים ועשרות אנשי צוות ומומחים קבועים. כגוף שמבקש לחבר את הציבור למורשת הארץ, אנו משלבים בחפירה מאות בני נוער, תלמידי מכינות, ואת תושבי יבנה. הארכיאולוגים שלנו עושים עבודת קודש בחשיפת פרקים לא ידועים בסיפורה של הארץ, תוך עבודה מאומצת בחום ובקור".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו.
אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו.

שתפו עכשיו את הכתבה עם אחרים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עניין אתכם, הגיבו והביעו דעתכם!

כתבות אחרונות >>

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית בשירותיו, לטובת שיפורים טכנולוגיים ושדרוגים טכניים ותוכניים [] עם עוקבינו הסליחה, נעדכן כמובן לקראת חידוש הפעילות

קרא עוד »

תגלית נדירה ליד יבנה: מפעל היין הגדול בעולם מהתקופה הביזנטית

המפעל נחשף בחפירות הצלה שמבצעת רשות העתיקות לפני המהלך להרחבת תחומה של העיר, והוא מתוארך לתקופה שלפני 1,500 שנה • בחפירה התגלו גם גיתות נדירות מלפני 2,300 שנה • הארכיאולוגים: "ייצרו כאן כ-2 מיליון ליטרים של יין לבן מדי שנה" | דאגה מפני פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים שערכם לא יסולא בפז, בשל הליכי פיתוח להרחבת תחומה של יבנה ע"י בניית 12,500 יחידות דיור חדשות במזרח העיר, בסמוך למיקום אתרי המורשת הארכיאולוגיים

קרא עוד »

לאחר עשרות שנות עוול משווע – פסיקה תקדימית: "מועסקים עם מוגבלות ב'מפעל מוגן' זכאים לזכויות כמו כל עובד"

המציאות עולה על כל דמיון רע ומסוייט: כאילו שזה לא היה אמור להיות עיקרון בסיסי אנושי – שכל בני האדם שווים – גם במקומות עבודה 'מוגנים' | רק עכשיו נזכר בית הדין הארצי לעבודה לקבוע לראשונה – אחרי עשרות שנים של אפלייה קשה ומייסרת – כי ב"מפעל מוגן" שבו מועסקים אנשים עם מוגבלות "בשיקום" מתקיימים יחסי עובד-מעביד, והעובדים בו זכאים לזכויות סוציאליות רגילות | עם זאת, העוול, כנהוג במדינת ישראל, לא תוקן רטרואקטיבית: התובע שקיבל 13.5 שקלים לשעה במשך 12 שנים לא יהיה זכאי לשכר מינימום בדיעבד – משום שלפי ביה"ד יש צורך בשינוי חקיקה | מדינת חלם מרושעת

קרא עוד »

חוק הנכים מתרחב: בשורה לילדים הנכים

הסכמות מרחיקות לכת להרחבת חוק תקצוב הנכים – תוספת של 900 מיליון שקלים [] פרי חודשים ארוכים של דיונים בהשתתפות יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת – ח"כ אפרת רייטן-מרום, שרי האוצר והרווחה – ח״כ מאיר כהן ואביגדור ליברמן וצוותי משרדם, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי – מאיר שפיגלר וצוותו, יוזמי מאבק הנכים ומייסדי ארגון 'נכה לא חצי בן-אדם' – אלכס פרידמן וחנן טל, וארגוני נכים נוספים

קרא עוד »