fbpx

בקרוב!! הכי מיוחד שתראו

תתחדשו עירונית!

מי לא רוצה להתגורר בבית חדש? לשדרג את הדירה הישנה לדירה חדשה, גדולה יותר? שיקולי תקציב לרוב מניעים אותנו ומונעים מהתגשמות החלום | פתרון קסם בדמות פרויקטים של 'התחדשות עירונית' צצים כפטריות אחרי הגשם בכל ערי המדינה | אז מה בעצם מציעים לנו כל אותם יזמים המתדפקים על דלתות הדיירים? בואו נעשה קצת סדר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

אהבתם? תנו לנו לייק ושתפו

| קנדאבי & סלומי, משרד עורכי-דין וגישור

מי לא רוצה להתגורר בבית חדש? לשדרג את הדירה הישנה לדירה חדשה, גדולה יותר? שיקולי תקציב לרוב מניעים אותנו ומונעים מהתגשמות החלום. פתרון קסם בדמות פרוייקטים של 'התחדשות עירונית' צצים כפטריות אחרי הגשם בכל ערי המדינה. אז מה בעצם מציעים לנו כל אותם יזמים המתדפקים על דלתות הדיירים? בואו נעשה קצת סדר.

פרוייקט תמ"א 38

תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה היא למעשה אוסף של תקנות שמטרתן חיזוק מבנים מפני הסיכונים ברעידת אדמה. באופן עקרוני, הזכאות הינה לבניינים שנבנו לפי היתר בנייה שהוצא לפני 1 בינואר 1980 עם חריגים בהתאם לחוות דעת מהנדס. אפשרויות הבנייה הקיימות נעות בין חיזוק בלבד וכלה בתוספת לדירות הקיימות והקמת קומות נוספות. ישנה אפשרות להריסת הבניין והקמתו מחדש.

התכנית מתייחסת גם לתוספת מעלית, הצגת פתרון חנייה, עיצוב הבניין וכמובן תוספת מרחבים מוגנים דירתיים (ממ"ד) וקומתיים (ממ"ק).

האחריות לחיזוק מבנים מוטלת על בעלי הדירות אולם, במרביתם המוחלט של המקרים הדיירים מתקשרים עם גוף חיצוני כאשר היתרון הוא עצום: הדיירים פטורים מכל תשלום, אין להם צורך להתעסק עם הגופים הסטטוטוריים והבירוקרטיה וכמובן שהם לא מתעסקים עם הבניה. בתמורה לכך, הקבלן מקבל מבעלי הדירות את הדירות החדשות שבנה מכוח התמ"א.

פרטי ההתקשרות בין בעלי הדירות ליזם או לחברת מינהלת נתונים למשא ומתן בין הצדדים. על הצדדים להעריך את ההכנסות הצפויות ממכירת הדירות החדשות, מצד אחד, ואת עלויות החיזוק הצפויות, מצד שני. כאשר הרווח ממכירת הדירות מספיק, יכול ההסכם לכלול התחייבות של היזם לביצוע פעולות נוספות, שאינן מחויבות מהתמ"א, כמו שיפוץ חדר המדרגות, הוספת מעלית או שיפוץ פנימי בדירות. אפשרות אחרת במקרה זה היא לחלק את ההפרש בין בעלי הדירות במזומן.

פינוי-בינוי

פרויקט פינוי-בינוי משמעו הריסת בתי מגורים ישנים ובניית בנייני מגורים חדשים תחתם, וזאת באמצעות הכרזה של משרד הבינוי והשיכון על מתחם מגורים כאזור פינוי-בינוי.

שלא כמו פרוייקטים בתמ"א 38, מטרת פינוי-בינוי הינה ניצול יעיל יותר של שטחים עירוניים נוכח הביקוש הרב אל מול ההיצע הקיים במדינה. יוצא שנבנית שכונה צפופה יותר ויחידות דיור רבות אולם בעלות תשתיות משופרות תוך שמירה על אזורים ירוקים ואיכות החיים ושיפור תדמית העיר.

גם כאן, כמו בתמ"א 38, הדיירים מתקשרים עם יזם שנושא בכל עלויות הפרויקט. היזם מקבל תוספת של זכויות בנייה והטבות מיסוי כך שהתועלת הכלכלית עבורו תצדיק ניהול הפרויקט. היזם בונה עבור הדיירים דירות גדולות יותר בדרך-כלל בתוך 3 שנים, משלם שכר-דירה עבור תקופת הבנייה, וכמובן נותן בטוחות מתאימות. ניהול מו"מ של הדיירים אל מול הפרויקט יניב בדרך כלל הטבות נוספות.

ישנם פרויקטים בהם מתבצע בינוי-פינוי. כלומר, הקבלן לא מפנה את כל הדיירים אלא רק את הדרוש לו לשם בניית בניין חדש כך שקבלת הדירה החדשה לא מצריך פינוי של הישנה.

יש לציין כי לדיירים כוח רב אל מול היזם המעוניין בביצוע הפרויקט, ועל-כן יש חשיבות עליונה לקבלת שירותיו של עורך-דין המתמחה בתחום, אשר ינהל מול היזם משא ומתן אשר ייטיב עם הדיירים הקיימים ויעניק להם סל של זכויות והטבות. ואל תטעו – אמנם היזם משלם את שכר הטרחה של עורך הדין, אך הוא לחלוטין מייצג את האינטרסים של הדיירים!!! לכן, חשוב שאתם, הדיירים, תהיו מי שיבחרו את עורך הדין מטעמכם.  

 

הכתבה איננה מחליפה ייעוץ משפטי.

עורכת-דין ומגשרת אורטל קנדאבי-מיארה ועורך-דין עשהאל סלומי הינם מומחים בתחום הנדל"ן

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו.
אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו.

שתפו עכשיו את הכתבה עם אחרים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עניין אתכם, הגיבו והביעו דעתכם!

כתבות אחרונות >>

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית בשירותיו, לטובת שיפורים טכנולוגיים ושדרוגים טכניים ותוכניים [] עם עוקבינו הסליחה, נעדכן כמובן לקראת חידוש הפעילות

קרא עוד »

תגלית נדירה ליד יבנה: מפעל היין הגדול בעולם מהתקופה הביזנטית

המפעל נחשף בחפירות הצלה שמבצעת רשות העתיקות לפני המהלך להרחבת תחומה של העיר, והוא מתוארך לתקופה שלפני 1,500 שנה • בחפירה התגלו גם גיתות נדירות מלפני 2,300 שנה • הארכיאולוגים: "ייצרו כאן כ-2 מיליון ליטרים של יין לבן מדי שנה" | דאגה מפני פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים שערכם לא יסולא בפז, בשל הליכי פיתוח להרחבת תחומה של יבנה ע"י בניית 12,500 יחידות דיור חדשות במזרח העיר, בסמוך למיקום אתרי המורשת הארכיאולוגיים

קרא עוד »

לאחר עשרות שנות עוול משווע – פסיקה תקדימית: "מועסקים עם מוגבלות ב'מפעל מוגן' זכאים לזכויות כמו כל עובד"

המציאות עולה על כל דמיון רע ומסוייט: כאילו שזה לא היה אמור להיות עיקרון בסיסי אנושי – שכל בני האדם שווים – גם במקומות עבודה 'מוגנים' | רק עכשיו נזכר בית הדין הארצי לעבודה לקבוע לראשונה – אחרי עשרות שנים של אפלייה קשה ומייסרת – כי ב"מפעל מוגן" שבו מועסקים אנשים עם מוגבלות "בשיקום" מתקיימים יחסי עובד-מעביד, והעובדים בו זכאים לזכויות סוציאליות רגילות | עם זאת, העוול, כנהוג במדינת ישראל, לא תוקן רטרואקטיבית: התובע שקיבל 13.5 שקלים לשעה במשך 12 שנים לא יהיה זכאי לשכר מינימום בדיעבד – משום שלפי ביה"ד יש צורך בשינוי חקיקה | מדינת חלם מרושעת

קרא עוד »

חוק הנכים מתרחב: בשורה לילדים הנכים

הסכמות מרחיקות לכת להרחבת חוק תקצוב הנכים – תוספת של 900 מיליון שקלים [] פרי חודשים ארוכים של דיונים בהשתתפות יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת – ח"כ אפרת רייטן-מרום, שרי האוצר והרווחה – ח״כ מאיר כהן ואביגדור ליברמן וצוותי משרדם, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי – מאיר שפיגלר וצוותו, יוזמי מאבק הנכים ומייסדי ארגון 'נכה לא חצי בן-אדם' – אלכס פרידמן וחנן טל, וארגוני נכים נוספים

קרא עוד »