fbpx

בקרוב!! הכי מיוחד שתראו

בלעדי * כ-500 דירות בשכונת 'גן ראובן' ביבנה לא נרשמו בטאבו על שם רוכשיהן

לוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית יבנה יש זמן. המון זמן. 6 שנים [] הדיירים רכשו, שילמו, איכלסו - אבל על הנייר בטאבו בכלל אין בניינים על שטחי המתחם [] עוד מנפלאות עיר הסנהדרין [] רישום פרצלציה, 'גן ראובן'-'יבנה הירוקה' – זו הסיבה שבגללה הדירות שלכם בשווי כ-1.4 מיליארד שקלים (!!!) לא רשומות בטאבו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

אהבתם? תנו לנו לייק ושתפו

'גן ראובן', יבנה. לא תאמינו, אבל על הנייר אין כלום, השטח בתול [] צילום: 'קרסו נדל"ן'

גוש 3514 בשכונה הירוקה בעיר יבנה – המוכר כשכונת 'גן ראובן' – כולל בתוכו את הרחובות הסירה, הנחשול והאלמוג, בהם שוכנים מספר בתים משותפים, קניון ('מרכז קרסו') ומבנה ציבור.

בשנת 2007 אישרה עיריית יבנה את פרויקט 'גן ראובן' בבעלות האחים גינדי, לבניית 1,300 יחידות דיור על פני 300 דונם, מערבית לאזור המלאכה, בסמוך למתחם השכונה הירוקה. הפרויקט הוקם לפי הסכם שגובש עם מינהל מקרקעי ישראל – כתולדה של משא-ומתן ארוך בין היזמים לראש העיר, צבי גוב-ארי, מהנדס העירייה אינג' דוד שטרית, והיועצים המשפטיים.

התכנית אושרה בזמנו להפקדה ע"י הוועדה המקומית, הוועדה המחוזית החליטה להפקיד אותה, ובמסגרת ההסכם סוכם בין הצדדים כי היא תעבור שידרוג נוסף ותועבר לאישרור מחודש בוועדה המחוזית.

במספרים: גוש 3514, 7 שנים, 500 דירות, 1.4 מיליארד שקלים

וכך, באזור המתפתח והצעיר שבמזרח העיר יבנה, הקימה חברת 'קרסו נדל"ן' מרכז קניות שכונתי, אשר מסביבו שכונת מגורים שהוקמה על-ידי החברות 'תדהר' ו'ב.ס.ר', כחלק מהשכונות הירוקות של העיר. המרכז עצמו מתפרש על פני כ-4,000 מ"ר, בשלושה מפלסי מסחר וכולל תמהיל חנויות ושירותים המותאמים לאופי התושבים, שטחים ציבוריים ירוקים וחניון תת-קרקעי נוח.

המרכז – אשר תוכנן ע"י משרד 'אבנר שר – אדריכלים' – נפתח לציבור באפריל 2016.

פרצלציה לא רצונית. לא וריאנט חדש – אבל בהחלט צרה לא קטנה

מתחם 'גן ראובן' נמצא על אדמות שעברו לפני שנים רבות פרצלציה (איחוד וחלוקה מחדש של חלקות מקרקעין) לא רצונית על-ידי עיריית יבנה.
פרצלציה לא רצונית הינה זו שאינה מוגשת ביוזמת הבעלים והחוכרים, אלא ביוזמת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, בהתאם לצרכים המוניציפליים של העיר המתפתחת.

את התהליך אפשר לחלק לשלושה צעדים עיקריים: מאחדים את הקרקעות במצבן הקודם לקרקע אחת, מתכננים את הקרקע מחדש, כדי שניתן יהיה לחלק אותה כראוי, בהתאם למצב בשטח או בהתאם למצב הרצוי בסוף התהליך (במקרה של גוש 3514, חלקות עליהן ייבנו בתים משותפים), מחלקים את הקרקע שהתקבלה מחדש לחלקות בהתאם למצב הרצוי.

את התכנית החדשה של המקרקעין מתארים במסגרת תצ"ר (תוכנית לצרכי רישום) המבוצעת על-ידי מודד מוסמך מטעם הרשות, ואת התצ"ר יש לרשום אצל רשם המקרקעין.

לפי נסח הטאבו – המתחם בתול

לפני שנרשמה הפרצלציה לא ניתן לרשום את הבתים המשותפים הבנויים על אותה יחידת שטח בפנקס הבתים המשותפים – וכפועל יוצא לא ניתן לרשום את הבעלויות  על דירות על שם הבעלים שלהן.

כך, כיום, נסח הטאבו של גוש 3514 נדמה כאילו מדובר בשטח ריק שלא בנוי עליו כלום – וכל זה בגלל שעד היום, במשך כשבע שנים, הפרצלציה לא הושלמה על-ידי הוועדה לתכנון ובנייה.

התהליך הינו חובה על הוועדה לתכנון ובנייה של הרשות המקומית, והיא זו שצריכה להשלים אותו עד סופו. אלא שהוועדה לתכנון הבנייה, בדרך-כלל מטילה את הביצוע בפועל על היזם ועורכי הדין שלו, וכך נעשה גם במקרה זה, של רישום הבעלויות על הנכסים ב'גן ראובן'.
יש להדגיש, כי העובדה שהוועדה לתכנון ובנייה עושה שימוש ביזם ובעורכי דינו לצורך ביצוע הליך הרישום של הפרצלציה, אינה מסירה את אחריותה לביצוע.

שבע שנים, אבל מי סופר?

הוועדה אמורה הייתה לרשום את התצ"ר בתוך שמונה חודשים מיום שאושרה תכנית האיחוד והחלוקה, וזו, כאמור, אושרה כבר לפני שנים רבות (אחרת לא ניתן היה לקבל היתרי בניה לצורך בניית הבניינים שנבנו על גוש 3514).

בניית הבניינים הסתיימה בשנת 2014, והם נמסרו לבעליהם.

למרות זאת, בחלוף כשבע שנים מאז הסתיימה הבניה התצ"ר טרם נרשם, אין חלוקה לחלקות הרשומה בלשכת רישום המקרקעין ולא ניתן לרשום את הבתים המשותפים ואת הבעלויות בפנקס הבתים המשותפים.

פניות אל הרשות המקומית, עיריית יבנה, מלמדות שזו – על קברניטיה ועורכי הדין באי כוחה – אינה חשה דחיפות כלשהי לסיים את רישום התצ"ר.

כל עוד לא נרשם תצ"ר, כל עוד אין מספרי חלקות וכל עוד הבתים המשותפים לא נרשמו בפנקס הבתים המשותפיםנ- מרשם הזכויות מתנהל באמצעות חברה משכנת (חברה שמנהלת אצלה את רישום הנכסים, הבעלויות והעסקאות שמבוצעות בהן).

ניהול נכסי מקרקעין באמצעות חברה משכנת לאורך זמן הינו מצב לא רצוי – העשוי להשפיע גם על ערך הדירות.

ירידת ערך הנכס כנראה איננה סיבה מספקת כדי שפקיד ציבור יזוז ויבצע

במהלך השנים נחשפו המעורבים בעסקאות המורכבות במתחם 'גן ראובן' לתביעות ולעימותים משפטיים ומנהלתיים – וזו, למעשה, תמונת המצב בפרויקט – מחד יזמים בעלי יכולות מניפולטיביות, מאידך לקוחות מאוכזבים ומיואשים ממאמצים ומהמתנת וציפיית שווא לקבלת הוכחת הבעלות על נכסיהן, ובתווך – עירייה שאינה מבצעת את המוטל עליה, אינה מפקחת על ביצוע ההליכים כהלכתם, וגם אינה מזדרזת, נוצר רושם – לתקן את הטעון תיקון ולהבטיח את זכויות תושביה.

בסיכום הדברים, יותר מ-500 יחידות-דיור בשווי כספי של כ-1.4 מיליארד שקלים (!!!) אינן רשומות כיום על שם בעליהן החוקיים.

נכסים אלה נתונים בחזקתן של החברות המשכנות, ובעלי הדירות כבולים אליהן בעבותות לא-רצוניות, ממש כמו הפרצלציה.

רוצים למכור? רוצים למשכן? רוצים לשעבד? רק באישור ובמעורבות החברה המשכנת. למה? ככה, כי ככה רוצה עיריית יבנה. מומחים בתחום שמאות נדל"ן מבהירים חד-משמעית: אי-רישום נכס בטאבו פוגע בערך הדירה, ומומחים בתחום המשפט בטוחים: יש כאן בסיס לתביעה ייצוגית.

עכשיו יש להמתין ולראות מה יקרה קודם: תימשך הסחבת לפחות עד סופו של עשור שלם, לפי המתודה המוזרה והחריגה של הוועדה המקומית בעיריית יבנה – או שאולי הדיירים יתאחדו ואכן יילכו לשמוע עצה של עורך-דין.

מערכת hello Yavne תשמח לפרסם את תגובת עיריית יבנה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה, באם תגיע.

המערכת תעקוב ותעדכן.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו.
אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו.

שתפו עכשיו את הכתבה עם אחרים >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עניין אתכם, הגיבו והביעו דעתכם!

כתבות אחרונות >>

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית

אתר hello Yavne יצא להפסקה זמנית בשירותיו, לטובת שיפורים טכנולוגיים ושדרוגים טכניים ותוכניים [] עם עוקבינו הסליחה, נעדכן כמובן לקראת חידוש הפעילות

קרא עוד »

תגלית נדירה ליד יבנה: מפעל היין הגדול בעולם מהתקופה הביזנטית

המפעל נחשף בחפירות הצלה שמבצעת רשות העתיקות לפני המהלך להרחבת תחומה של העיר, והוא מתוארך לתקופה שלפני 1,500 שנה • בחפירה התגלו גם גיתות נדירות מלפני 2,300 שנה • הארכיאולוגים: "ייצרו כאן כ-2 מיליון ליטרים של יין לבן מדי שנה" | דאגה מפני פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים שערכם לא יסולא בפז, בשל הליכי פיתוח להרחבת תחומה של יבנה ע"י בניית 12,500 יחידות דיור חדשות במזרח העיר, בסמוך למיקום אתרי המורשת הארכיאולוגיים

קרא עוד »

לאחר עשרות שנות עוול משווע – פסיקה תקדימית: "מועסקים עם מוגבלות ב'מפעל מוגן' זכאים לזכויות כמו כל עובד"

המציאות עולה על כל דמיון רע ומסוייט: כאילו שזה לא היה אמור להיות עיקרון בסיסי אנושי – שכל בני האדם שווים – גם במקומות עבודה 'מוגנים' | רק עכשיו נזכר בית הדין הארצי לעבודה לקבוע לראשונה – אחרי עשרות שנים של אפלייה קשה ומייסרת – כי ב"מפעל מוגן" שבו מועסקים אנשים עם מוגבלות "בשיקום" מתקיימים יחסי עובד-מעביד, והעובדים בו זכאים לזכויות סוציאליות רגילות | עם זאת, העוול, כנהוג במדינת ישראל, לא תוקן רטרואקטיבית: התובע שקיבל 13.5 שקלים לשעה במשך 12 שנים לא יהיה זכאי לשכר מינימום בדיעבד – משום שלפי ביה"ד יש צורך בשינוי חקיקה | מדינת חלם מרושעת

קרא עוד »

חוק הנכים מתרחב: בשורה לילדים הנכים

הסכמות מרחיקות לכת להרחבת חוק תקצוב הנכים – תוספת של 900 מיליון שקלים [] פרי חודשים ארוכים של דיונים בהשתתפות יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת – ח"כ אפרת רייטן-מרום, שרי האוצר והרווחה – ח״כ מאיר כהן ואביגדור ליברמן וצוותי משרדם, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי – מאיר שפיגלר וצוותו, יוזמי מאבק הנכים ומייסדי ארגון 'נכה לא חצי בן-אדם' – אלכס פרידמן וחנן טל, וארגוני נכים נוספים

קרא עוד »